«

»

Podstawowe błędy Internautów

Korzystanie z Internetu staje się coraz częściej codziennym zajęciem. Dzięki Internetowi można załatwić wiele spraw, rozwiązać wiele problemów, ułatwić sobie życie. Jednak, jak w codziennym życiu, łatwo popełnić błędy, natomiast trudniej je zauważyć.

[error]Pierwsza zasada korzystania z Internetu: Nie rób w Internecie rzeczy których nie chciałbyś zrobić w rzeczywistości.[/error]

Jakie błędy popełniają najczęściej Internauci? Jak ich unikać?

Bezmyślne klikanie

Charakter błędu: podejmowanie czynności przed zastanowieniem się nad konsekwencjami, klikanie w idiotyczne reklamy, losowe wybieranie guzików w komunikatach, pomijanie ostrzeżeń, nie czytanie informacji. Najbardziej ewidentnym jest nieczytanie regulaminów i umów.

Skutek błędu: narażenie się na instalację szkodliwego oprogramowania, na oszustwo, na koszty i wiele innych problemów.

Unikanie błędu: zastanowienie się przed podjęciem czynności, czytanie komunikatów, myślenie. Naprawdę, nikt nie rozdaje pieniędzy za chodzenie po stronach! Nie wysyłanie SMS-ów bez sprawdzenia ceny dla numeru!

Klikanie odnośników do stron na hasło

Charakter błędu: klikanie na stronach internetowych, lub częściej, w przesłanych listach e-mail, odnośników do stron WWW które zabezpieczone są przez nas hasłem, np.: strona banku, strona serwisu społecznościowego, strona poczty, itp.

Skutek błędu: przesłany odnośnik może być „oszukany” mimo, że wygląda lub jest identyczny z stroną na którą MYŚLIMY że wchodzimy. Doprowadzić to może do: utraty danych, przekazania haseł przestępcom, utraty pieniędzy i wielu innych kłopotów.

Unikanie błędu: na strony na których podajemy hasła i inne ważne dane, wchodzimy tylko wpisując ich adres w okienku adresu przeglądarki (nie w okienku wyszukiwania!!!).

Ujawnianie danych osobistych

Charakter błędu: podawanie poufnych danych w miejscach, gdzie nie jest to wymagane (np. PESEL, telefon, adres zamieszkania, numer dowodu i inne).

Skutek błędu: możliwość nieświadomego zawarcia umowy, udostępnienie danych przestępcom i wiele innych problemów.

Unikanie błędu:

  1. Podawanie tylko i wyłącznie danych które NAM wydają się NIEZBĘDNE do skorzystania z danej usługi – zawsze możemy z tego konkretnego rozwiązania po prostu nie skorzystać.
  2. Sprawdzanie rzetelności strony na której podajemy dane. Jeżeli strona wyskoczyła „znikąd”, to nie jest godna zaufania!

Ujawnianie zbyt wielu informacji osobistych

Charakter błędu: publikowanie wszelkich możliwych informacji o sobie: danych personalnych, rodzinnych; publikowanie zdjęć, w tym również bardzo prywatnych i uznawanych za niestosowne, ujawnianie swojego miejsca pobytu i planów wyjazdowych i inne.

Skutek błędu: konsekwencje społeczne (utrata pracy, zaufania, reputacji i inne) i prawne w bardzo szerokim aspekcie, zwiększanie podatności na oszustwo, włamanie (prawdziwe), przykrości wywoływane przez Internautów; wiele różnorodnych problemów.

Unikanie błędu: myślenie! Skoro nie piszesz na drzwiach, że nie ma Cię przez 2 tyg. po co to robić w Internecie? Jeżeli zasłaniasz firanki to po co zdjęcie przy nowym TV na portalu społecznościowym?

Nie wylogowywanie się

Charakter błędu: pozostawanie zalogowanym w serwisie po zakończeniu używania.

Skutek błędu:

  1. Na prywatnym komputerze – możliwość śledzenia i rejestrowania przez portal (szczególnie facebook i google) naszych działań w Internecie.
  2. Na współdzielonym komputerze – możliwość podszycia się pod nas następnego użytkownika, utrata informacji, utrata konta.

Unikanie błędu: wylogowywanie się :)

Instalowanie nieznanego oprogramowania

Charakter błędu: instalowanie oprogramowania z nieznanych źródeł, z podejrzanych stron, otrzymanych od kogoś przez e-mail, zaproponowanych nagle przez jakąś stronę, instalacja nielegalnego (kradzionego) oprogramowania.

Skutek błędu: zainstalowanie sobie w komputerze szkodnika – od tej chwili nasz komputer nie jest już nasz.

Unikanie błędu: instalowanie tylko aplikacji które sami chcemy zainstalować i które pochodzą z zaufanych źródeł; czytanie ostrzeżeń w trakcie instalacji.

Brak zabezpieczeń

Charakter błędu: brak podstawowych zabezpieczeń komputera – haseł, programu antywirusowego, wyłączona zapora przeciwogniowa (firewall), nieaktualne oprogramowanie

Skutek błędu: podatność komputera na szerokie spektrum ataków – od uszkodzenia systemu, po utratę danych, tożsamości i pieniędzy

Unikanie błędu: korzystaj ze wszystkich metod zabezpieczeń które daje Ci system operacyjny, zainstaluj dodatkowe oprogramowanie bezpieczeństwa – wyłącznie z pewnego źródła

Zapamiętywanie haseł

Charakter błędu: zapamiętywanie haseł w przeglądarce lub pliku tekstowym

Skutek błędu: możliwość utraty (zniszczenia) lub przekazania w niepowołane ręce – szczególnie ważne w przypadku smartfonów i przenoszonych laptopów, netbooków!

Unikanie błędu: zapamiętywanie haseł w głowie lub stosowanie dodatkowych programów; minimalnie – założenie hasła głównego na hasła w przeglądarce.

Zakładanie anonimowości

Charakter błędu: przyjmowanie, że jesteśmy anonimowi i bezkarni.

Skutek błędu: konsekwencje prawne – cywilne i karne, konsekwencje finansowe, konsekwencje społeczne.

Unikanie błędu: kulturalne zachowanie i przemyślane działania. Zachowujemy się tak jak w rzeczywistości – klawiatura nie upoważnia do łamania norm społecznych.

 

[important]Przeczytałaś/eś? Sprawdź, czy nie złapał Cię fotoradar http://zaszybko.pl[/important]

[notice]Na mojej stronie znajdują się już lub wkrótce znajdą się materiały pomocnicze. Można je odnaleźć jako odnośniki w artykule powyżej (będzie aktualizowany), jako podobne strony (poniżej) lub po prostu przeglądając stronę.[/notice]