«

»

pixlr Retro – efektowne zdjęcie w 3 minuty

Jedną z ciekawszych metod zyskania intrygującego efektu na zdjęciu jest sztuczne postarzenie zdjęcia, tak, żeby udawało wykonane w innej technologii, lekko zniszczone, ze sztucznie dodanymi błędami naświetlania. Dotychczas takie operacje wykonywali zawodowi fotografowie w ciemniach laboratoriów. Dzięki nowoczesnym technologiom, nie trzeba być profesjonalistą, żeby stworzyć atrakcyjne zdjęcia.

Czy można uratować to niezbyt ciekawe zdjęcie?

Gdy jedno ze zdjęć które zrobiliśmy jest dla nas atrakcyjne ze względu na wspomnienia, a niezbyt udało się technicznie, lub chcielibyśmy po prostu nadać mu inny charakter możemy skorzystać z efektów specjalnych, żeby zamaskować jego niedoskonałości. Poniżej 4 wersje tego samego, zwyczajnego ujęcia drzewa w mglistą pogodę (Fot. 1.). Efekt na zdjęciach 2, 3, 4 amator może uzyskać w mniej niż 3 minuty.

Drzewo - fotografia nie całkiem udana

Fot. 1. Drzewo - fotografia nie całkiem udana

Drzewo - wariacja nr 1

Fot. 2. Drzewo - wariacja nr 1

Drzewo - wariacja nr 2

Fot. 3. Drzewo - wariacja nr 2

Drzewo - wariacja nr 3

Fot. 4. Drzewo - wariacja nr 3

Efekty specjalne w stylu retro na zdjęciach – krok po kroku

Pojedyncze zdjęcia możemy szybko i łatwo przetworzyć wchodząc na stronę: pixlr.com. Na stronie tej mamy dwa edytory grafiki do wyboru (Rys. 1.):

  • Open photo editor – do szeroko rozumianej edycji zdjęć,
  • Retro vintage effect – do nakładania efektów specjalnych.
Wybieranie kreatora efektów na stronie Pixlr.com

Rys. 1. Wybieranie kreatora efektów na stronie Pixlr.com

Klikamy w Retro vintage effect (Rys. 1.). Otworzy się strona (Rys. 2.) na której mamy do wyboru:

  • wczytanie zdjęcia z kamery komputera – webcam,
  • wczytanie zdjęcia z dysku komputera – computer,
  • spróbowanie na zdjęciach dołączonych do programu –  try with one of ours.
Wczytywanie zdjęcia z dysku

Rys. 2. Wczytywanie zdjęcia z dysku

Wybieramy jedno z powyższych (zapewne drugie lub trzecie). Po wczytaniu zdjęcia otwiera się ono w edytorze efektów specjalnych (Rys. 3.). Zdjęcie leży w profesjonalnej kuwecie fotograficznej, zanurzone w odczynniku – sprawdź :)

Kreator efektów

Rys. 3. Kreator efektów

Efekty nakłada się w trzech etapach. Pierwszy etap to dobór efektu kolorystycznego zdjęcia – nazwane są one imionami. Efekt można wybrać z listy efektów przedstawionej w postaci filmu. Listę można przewijać przeciągając za klatki filmowe, lub klikając w skrajne efekty na filmie (Rys. 4.).

Wybór efektu barwnego w kreatorze

Rys. 4. Wybór efektu barwnego w kreatorze

Gdy efekt barwny został już wybrany, można przejść do następnego etapu: wyboru nakładki świetlnej na zdjęciu. nakładka ta udaje efekty, które można uzyskać w trakcie wykonywania zdjęcia, za pomocą odpowiedniego manipulowania światłem i optyką aparatu.

Do drugiego etapu przechodzimy klikając w niebieskie pole wskaźnika etapu (na dole okna) lub strzałkę „>>” po prawej stronie okna. W nowym oknie wybieramy nakładkę w taki sam sposób jak efekt barwny (Rys. 5.).

Wybór nakładki efektu świetlnego

Rys. 5. Wybór nakładki efektu świetlnego

Ostatnim etapem jest wybór ramki jaka ma otaczać zdjęcie. Do tego etapu można przejść wybierając żółte pole na wskaźniku etapu w dole strony, lub ponownie klikając „>>”. Ramki wybieramy identycznie jak efekty w poprzednich etapach (Rys. 6.).

Wybór obramowania

Rys. 6. Wybór obramowania

Końcowy efekt naszej pracy, lub jej dowolnego etapu możemy zapisać klikając okrągły guzik z napisem SAVE. Otworzy się wtedy strona zapisywania (Rys. 7.) na której, żeby zapisać obraz na dysku wybieramy  Computer. Dalej, podajemy nazwę pliku i wskazujemy miejsce jego zapisu.

Zapisywanie uzyskanego zdjęcia

Rys. 7. Zapisywanie uzyskanego zdjęcia

Efekty specjalne – wersja TURBO

Jeżeli nie mamy inwencji, lub po prostu nie chce się nam wybierać po kolei efektów, możemy zdać się na los, klikając skrzyżowane strzałki na lewo od wskaźnika etapów (Rys. 8.) – program wylosuje dla nas zestaw efektów – każdy możemy dalej dostosować.

Pasek narzędzi

Rys. 8. Pasek narzędzi

Oznaczanie ulubionych efektów

W tak dużej liczbie efektów, sprawdzając, który nam się podoba najbardziej, łatwo można się zgubić. Pixlr umożliwia oznaczenie podobających się nam efektów. Można to zrobić klikając na gwiazdkę w prawym górnym rogu efektu, warstwy, lub obramowania (Rys. 9.).

Oznaczanie ulubionych efektów

Oznaczanie ulubionych efektów

Efekty specjalne – dla nienasyconych

Jeżeli nie wystarcza Ci liczba efektów – możesz włączyć dodatkowe. Jak to zrobić w osobnym artykule wkrótce.