↑ Powrót do Systemy Wbudowane

Elementy elektroniczne

Zbiór informacji „nie dla elektroników” o elementach wykorzystywanych w projektach z Arduino.[warning]W trakcie opracowywania – niekompletne. Opublikowane dla zachowania spójności materiału i jak najszybszej dostępności. Niezależnie obowiązuje literatura przedmiotu.[/warning]

Rezystory

Informacja o wartości rezystancji rezystora jest zakodowana w postaci kolorów. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów umożliwiających konwersję z pasków na omy i odwrotnie (o, chociażby tutaj i tutaj). W projektach do nauki Arduino wykorzystuje się jednak ich bardzo ograniczoną liczbę. Poniżej grafika przedstawiająca 4 najpopularniejsze wartości rezystancji: 100 Ω, 220 Ω, 4,7 kΩ, 10 kΩ. Złoty pasek po prawej stronie oznacza tolerancję (dokładność wykonania) rezystora na poziomie ±5%. Inne spotykane amatorsko to 10% – srebrny i 2% – czerwony.

Kody kolorów najczęściej wykorzystywanych wartości rezystorów

Kody kolorów najczęściej wykorzystywanych wartości rezystorów (złoty pasek z prawej: ±5%)

Zauważyć należy, że łącząc rezystory możemy uzyskać inne, brakujące wartości:

  • rezystancja zastępcza rezystorów połączonych szeregowo jest równa sumie ich rezystancji jednostkowych: Rz=R1+R2+R3+R4.
  • rezystancja zastępcza rezystorów połączonych równolegle jest równa odwrotności sumy odwrotności rezystancji jednostkowych. Brzmi skomplikowanie, ale jest proste: 1/Rz=1/R1+1/R2+1/R3+1/R4, a w przypadku gdy wartości rezystorów są równe, nawet bardzo proste: Rz=Rn/n (rezystancja pojedynczego rezystora przez ich liczbę).
Szeregowe i równoległe łączenie rezystorów

Szeregowe i równoległe łączenie rezystorów

Diody LED

Dioda LED ma bardzo małą rezystancję więc, zgodnie z prawem Ohma, jej bezpośrednie połączenie z zasilaniem spowoduje przepłyniecie bardzo dużego prądu. W zależności od wydajności prądowej źródła i zasady jego działania ulec zniszczeniu może dioda, źródło lub obie rzeczy na raz. Diodę LED należyzawsze łączyć szeregowo z rezystorem. Diody nie powinny być łączone równolegle ze sobą – w takim przypadku każda powinna mieć własny rezystor. Diody można łączyć szeregowo, i szergowo-równolegle ale należy dobrać właściwe rezystory. Dobór rezystora i sposób połączenia zależy od napięcia, wydajności prądowej źródła i .. mocy rezystora. Na początek powinna wystarczyć tabelka ze standardowymi wartościami.

Maksymalny prąd wyjściowy w Arduino UNO wynosi: 40 mA na wyjściach cyfrowych i 50 mA na wyjściu 3,3 V.

Tabela: Wartości rezystorów dla pojedynczych diod. Założony prąd przepływający przez diodę: 20mA.

Napięcie zasilania Kolor diody Rezystancja Rezystor Minimalnydla Arduino
5V czerwony 190 Ω 220 Ω 100 Ω
żółty 110 Ω 100 Ω 68 Ω
zielony 100 Ω 100 Ω  68 Ω
niebieski 75 Ω (100 Ω || 220 Ω) = 69 Ω 47 Ω
biały (2 nóżki) 70 Ω (100 Ω || 220 Ω) = 69 Ω 47 Ω
3,3V czerwony 105 Ω 100 Ω  68 Ω
żółty 25 Ω (4x|| 100 Ω) = 25 Ω 15 Ω
zielony 15 Ω (4x|| 100 Ω) = 25 Ω 10 Ω
niebieski poniżej napięcia diody n.d. n.d.
biały (2 nóżki) poniżej napięcia diody n.d.  n.d.

Szczegółowe sposoby wyliczenia i łączenia można znaleźć w Internecie. Z czasem pojawią się i tutaj.